Seksting

W internecie pojawiła się nowa, niebezpieczna moda – seksting.
Seksting to przesyłanie intymnych zdjęć za pomocą telefonu lub internetu. Coraz więcej nastolatków robi to, aby wyznawać sobie miłość i utrzymać przy sobie partnera. Czasami młodzi ludzie myślą, że w taki sposób podwyższą swoją samoocenę, że ktoś napisze, że ładnie wyglądają lub są atrakcyjni.
Uprawiający seksting korzystają głównie z aplikacji mobilnych takich jak Facebook, Messenger czy Snapchat.

Seksting uznawany jest za jedno z najważniejszych zagrożeń społeczno-wychowawczych stojących przed młodymi ludźmi korzystającymi z internetu, obok pornografii, pedofilii w sieci, stalkingu, i innych form cyberprzemocy. Problem sekstingu dotyka głównie dziewczyny. Partnerzy proszą je o wysyłanie intymnych zdjęć, bo uważają to za formę wyrażania miłości. Niestety, wiele młodych osób zapomina, że wszystko zostaje w sieci. Wystarczy zrobić screen nagiego zdjęcia i umieścić go na portalu społecznościowym. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje okazuje się, że co dziewiąty nastolatek w Polsce w wieku 15-18 lat wysłał za pośrednictwem telefonu lub internetu swoje nagie lub prawie nagie zdjęcia. Jedna trzecia respondentów (34 proc.) przyznała, ze otrzymuje takie fotki. Ponad połowa młodych ludzi (58 proc.) uznała, że zjawisko przesyłania zdjęć o charakterze erotycznym jest obecne wśród ich rówieśników. Młodzi ludzie podążają za tym, co widzą w telewizji, internecie. Nie myślą o konsekwencjach. Wydaje im się, że są bezimienni i nie poniosą żadnej odpowiedzialności. Kiedy wysyła się komuś zdjęcie na komórkę lub poprzez internet, to przestaje się być jego właścicielem. Nie ma się wpływu na to, jak zostanie wykorzystane – ani jak odbije się na reputacji autora wysłanej foty. Osoba, która dostała rozbierane zdjęcia, może je rozesłać dla zabawy lub w akcie zemsty komu popadnie.

Zabranie telefonu czy ograniczenie dostępu do komputera raczej się nie sprawdzi. Należy rozmawiać, tłumaczyć i ostrzegać zwłaszcza przed konsekwencjami pochopnie podejmowanych przez nastolatków decyzji. Temat seksualności jest trudny dla obu stron. Młodzież potrzebuje akceptacji, zrozumienia i zainteresowania ich światem, przeżyciami i pragnieniami. Muszą czuć, że są kochani.

mgr Katarzyna Śmiłowska